Szampon na siwe włosy to kosmetyk, po który sięgają głównie mężczyźni, ale z powodzeniem może być stosowany również przez Panie. Ma on działanie lekko barwiące i jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą sięgać po szampony koloryzujące czy farby do włosów.
Przyczyny siwienia włosów
Siwienie włosów to efekt naturalnych zmian zachodzących w naszym organizmie związanych z jego starzeniem się. Wszytko zaczyna się w melanocytach, czyli wyspecjalizowanych komórkach naszego organizmu produkujących melaninę. To barwnik dzięki któremu nasza skóra, oczy oraz włosy przybierają określoną barwę. Z czasem część melanocytów usytuowanych w komórkach włosowych produkuje coraz mniej melaniny. W efekcie wyrastające z nich włosy są zupełnie pozbawione barwnika – czyli siwe. Włosy siwe, czyli bez barwnika, mogą też mieć nieco inną strukturę niż włosy z melaniną.
Moment, w którym nasze włosy zaczynają siwieć ma podłoże genetyczne. Oprócz tego jednak wpływ na niego mają czynniki środowiskowe takie jak:
- stres,
- niedobór witamin, zwłaszcza z grupy B,
- palenie papierosów,
- zła dieta,
- niehigieniczny tryb życia,
- nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy.
Istnieją badania według których aż 48 proc. mężczyzn zaczyna siwieć przed 30. rokiem życia.
Szampon na siwe włosy dla mężczyzn
To właśnie mężczyźni są najczęstszymi odbiorcami szamponów na siwe włosy. Kobiety częściej sięgają po farby do włosów i szampony koloryzujące (ale szampony na siwe włosy są jak najbardziej przeznaczone również dla nich). Pod niektórymi względami Panie mają tu trochę fory – w ich przypadku bowiem pełna koloryzacja jest czymś powszechnie akceptowanym, nie budzącym żadnych kontrowersji (obecnie emocje pojawiają się za to w sytuacji przeciwnej, kiedy kobieta, szczególnie młodsza, rezygnuje z farbowania i decyduje się nosić naturalną siwiznę – to jednak temat na oddzielny artykuł).
Być może na społeczny odbiór mężczyzn farbujących włosy wpływ ma także uzyskiwany efekt końcowy. Zdarza się, że wypada on mocno nienaturalnie. Natura i kosmetologia pod tym względem są dla kobiet łaskawsze. Tak czy inaczej, mężczyźni którzy chcą zamaskować srebrne nitki pojawiające się we włosach mają jeszcze wyjście w postaci szamponów na siwe włosy.
Zasada działania szamponów na siwe włosy
Oprócz rosnącej liczby marek i półek cenowych, na których znajdziemy szampony na siwe włosy, produkty te różnią się między sobą jeszcze jedną podstawową kwestią. Na rynku dostępne są:
- szampony do siwych włosów na ciemne włosy, przyciemniające kolor;
- szampon na siwe włosy dla blondynów/blondynek.
Produkty te działają inaczej niż działa niż farby, czy nawet szampony koloryzujące. Bazują na wyciągach roślinnych, które nie wnikają we wnętrze włosa, jedynie pokrywają go stopniowo barwiącą warstewką. Widoczne efekty pojawiają się po kilku myciach. Niestety, nie są one trwałe – po zaprzestaniu stosowania szamponu mogą się dosyć szybko wypłukać. Sam szampon podczas mycia działa lekko barwiąco na skórę rąk i głowy.
Sięgając po ten preparat należy też pamiętać, że nie zadziała on na zaawansowana siwiznę (przyjmuje się, że jeśli jej objętość przekracza ok. 30 proc. objętości wszystkich włosów, skutki będą mizerne).
W ofercie sklepów znaleźć można również szampony na siwe włosy oparte nie tylko o wyciągi roślinne, ale również o sztuczny barwnik, zawierające przy tym nieco utleniacza lub amoniak.
Co oprócz szamponu?
Oprócz metod związanych przykrywaniem siwych włosów (niezależnie od tego, czy chodzi o szampon, czy o farbę), zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą także spróbować zadziałać na swój organizm od środka. Jednym z rozwiązań są na przykład tabletki na siwe włosy w formie suplementy diety. Ich twórcy chwalą się, że pobudzają one organizm do produkcji większej ilości melaniny oraz posiadają spore dawki witamin i substancji odżywczych.
Innym sposobem jest postawienie na działania kompleksowe. Jak już wspomnieliśmy, moment w którym zaczynamy siwieć oraz tempo tego siwienie w sporej części uzależnione jest od naszego stylu życia. Rzucenie palenia, lepsza dieta, więcej ruchu – to z pewnością przełoży się na nasz lepszy wygląd. Rzeczą, którą każdy z nas może też zrobić od ręki jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminy z grupy B. W niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, zasadna może być również ich suplementacja.
Tym, na co również mamy bezpośredni wpływ jest kondycja naszych włosów. Ma to duży wpływ na ich wygląd – niezależnie od koloru. Dobry szampon do włosów, dopasowana odżywka do włosów dla mężczyzn lub po prostu odżywka (lub odżywki) stosowane z zachowaniem równowagi PEH z pewnością przyczynią się do tego, że nasza fryzura będzie się lepiej prezentowała.