Opieka nad akwarium i hodowanymi w tym zbiorniku wodnym rybami, wcale nie jest taka prosta. Okazuje się, że początkujący akwaryści mają naprawdę spory problem z założeniem pierwszego akwarium, a potem z jego należytym utrzymaniem. Eksperci ze świata akwarystyki podkreślają, że chcąc założyć akwarium i cieszyć się nim w domowych wnętrzach, pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka istotnych czynników.
Domowe akwarium
Jeśli planujesz hodowanie ryb, przede wszystkim wybierz dobre miejsce, w którym akwarium zostanie postawione. Nie powinno funkcjonować w miejscu zbyt nasłonecznionym ani narażonym na przeciągi czy hałas. Czy wiesz, że ryby, którym nie zapewnia się odpowiednich warunków bytowania i są narażone na działanie negatywnych czynników, mogą się stresować, a przez to nie funkcjonować prawidłowo?
Akwarium musi stać w miejscu bezpiecznym, bez przeciągów i raczej w pomieszczeniu zacisznym.
Kolejna kwestia to wykonanie akwarium. Akwaryści polecają zbiorniki wykonane ze szkła, ewentualnie z plastikową pokrywą. Szczególną uwagę warto zwrócić na wymiary akwarium i pojemność takiego zbiornika.
Dodatkowe elementy akwarystyczne
Grzałka, oświetlenie akwariowe, termometr, filtr, to tylko niektóre z obowiązkowych akcesoriów, w jakie musi być wyposażone akwarium. Należy uwzględnić, że akwarysta musi zapewnić rybom warunki, które są najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Trzeba również pamiętać, że w akwarium hodowane są nie tylko ryby, ale również roślinność oraz utrzymywane rozmaite dekoracje. Zawsze muszą być w nienagannym stanie.
Czym karmić ryby?
Wszystko zależy od gatunku ryb, jakie już hodujesz czy zamierzasz nabyć do swojego akwarium. W dobrych sklepach akwarystycznych bez problemu znajdziesz pokarm dedykowany różnym gatunkom. Zwracaj uwagę na najlepszą jakość pożywienia, skład oraz formę podania. Ciężkie granulki są dobre dla ryb bytujących na dnie, lekkie płatki będą lepsze dla ryb, które pływają w górnych partiach. Pamiętaj, aby nie przekarmiać ryb. Wiele osób dostarcza rybom zbyt wiele pożywienia, co ma negatywny wpływ na ich zdrowie. Resztki opadają na dno, gdzie rozpoczyna się ich proces gnilny. To z kolei sprzyja rozwojowi bakterii w wodzie.
Akcesoria do czyszczenia akwarium
Pamiętaj o regularnej wymianie wody w akwarium oraz czyszczeniu zbiornika wodnego. Jak potwierdzają akwaryści, zasada jest prosta. Nigdy nie wymieniaj całej wody w akwarium, ale jedynie jej od 20 do 50%. Pracę tego rodzaju wykonuj średnio raz w miesiącu. Im mniejsze jest akwarium, tym wodę należy wymieniać częściej.
Do utrzymania akwarium w należytym stanie służy również filtr wody. Pomocne są również specjalne czyściki, drapaki i sitka, które kupisz w sklepie akwarystycznym. Do mycia zbiornika wodnego używaj dedykowanych odmulaczy oraz preparatów myjących z naturalnym składem, które nie szkodzą rybom i roślinom.