Od kilku lat rośnie popularność wcierek do włosów. Jeśli nie znasz, albo nawet nie kojarzysz tego kosmetyku, jest więcej niż pewne, że nie jesteś włosomaniaczką/włosomaniakiem. Nie trzeba być jednak wielkim fanem świadomej pielęgnacji włosów, by przekonać się, że wcierki to produkt, który warto przynajmniej wypróbować.
Czym są wcierki do włosów?
Wcierki do włosów to preparaty, które w niewielkich ilościach nakłada się bezpośrednio na skórę głowy, a potem w nią lekko wmasowuje. Preparaty te często sprzedawane są z pipetami które umożliwiają ich aplikację. Metodą polecaną na blogach kosmetycznych i urodowych jest również użycie do tego celu niewielkiej, plastikowej strzykawki (oczywiście bez igły).
Wcierki można stosować zarówno przed myciem włosów, jak i po. Wszystko zależy to od wskazań producenta, jak również od indywidualnych preferencji osoby stosującej dany preparat – od tego, jak zareaguje na niego jej skóra głowy i włosy. Podobnie sytuacja wygląda z częstotliwością. Producenci wcierek do włosów zalecają, by na początku stosować je jako kurację, codziennie. Potem, dla podtrzymania efektu – dwa, trzy razy w tygodniu. Tak, jak w przypadku innych kosmetyków liczy się tu również systematyczność.
Po co stosujemy wcierki do włosów?
Idea stosowania wcierek zakłada, że jeśli chcemy mieć piękne, zdrowe i gęste włosy musimy zadbać o kondycję skóry głowy. To właśnie jej wzmocnienie jest jednym z celów stosowania wcierek. Kolejne to stymulacja mieszków włosowych, poprawa krążenia, odstresowanie (dwa ostanie cele osiągamy zarówno dzięki działaniu samych wcierek, jak i masaży głowy).
Efektem działania tych kosmetyków jest zdrowsza skóra głowy, mocniejsze, gęściejsze i grubsze włosy, wydłużenie fazy wzrostu włosa. Jedną w pierwszych oznak tego, że wcierka dobrze na nas działa jest wysyp tzw. baby hair. Kosmetykiem, który może przyczynić się do zwiększenia skuteczności wcierek jest peeling do skóry głowy. Oczyszcza on skórę i usuwa z niej martwy naskórek. Jego regularne stosowanie może sprawić, że skóra będzie lepiej absorbowała substancje pielęgnacyjne zawarte we wcierkach. Działanie wcierek można również wspierać stosując szampony na porost włosów.
Rodzaje wcierek do włosów
Główny kryterium podziału wcierek na różne rodzaje jest ich skład. Na tej podstawie możemy wyróżnić:
- Wcierki alkoholowe
Wcierki, które w składzie zaraz po wodzie mają alkohol, najczęściej jest to alkohol denat. Dzieje się tak, ponieważ składnik ten jest bardzo dobrą baza dla wyciągów ziołowych. A to właśnie dzięki ziołom wcierki te działają pozytywnie na skórę głowy. Alkohol dodatkowo przyczynia się do jej rozgrzania i poprawy krążenia – to również sprawia, że zioła lepiej przenikają do tkanek. Wiele typowych wcierek na porost włosów to właśnie wcierki alkoholowe. Wśród nich można wymienić chociażby słynną wcierkę Banfi oraz wcierkę Jantar.
Wcierki alkoholowe nie są jednak dla wszystkich. Powinny na nie uważać osoby z wrażliwą i suchą skórą głowy, skłonną do przesuszania się, łuszczenia i do powstawania łupieżu.
- Wcierki bez alkoholu
Delikatniejsze, ale wcale nie musi to oznaczać, że mniej skuteczne. Bazą, w której rozpuszczane są tu inne składniki jest woda, czasami wsparta dodatkowo sokiem z aloesu. Zdarzają się też wcierki, gdzie głównym „rozpuszczalnikiem” jest glikol propylenowy (tzw. alkohol tłuszczowy, mający zupełnie inne właściwości niż alkohol denat). W tego typu bazach rozpuszczane są składniki takie jak np. kapsaicyna czy kofeina.
Wcierki bezalkoholowe mogą być dobrym pomysłem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym rodzajem kosmetyku.
- Wcierki na bazie oleju
Przykładem takiej wcierki może być olej sesa, który jest preparatem wieloskładnikowym. Często w tego typu wcierkach jako główny składnik występuje też olej rycynowy czy olej kokosowy. W olejach może być rozpuszczana również kapsaicyna. Niektórzy producenci nazywają takie wcierki maskami olejowymi. Czasem mogą służyć również do olejowania włosów na długości (w tym przypadku granica między wcierką a olejem do włosów jest płynna).
- Oleje na porost włosów
To kategoria zbliżona do wcierek na bazie oleju, w tym przypadku jednak mowa jest o samym olejach i olejowaniu skóry głowy. Do tego celu służyć może np. olej musztardowy czy olej brokułowy. Stosując oleje do włosów jako wcierki należy pamiętać, że jeszcze bardziej niż przy zwykłym olejowaniu należy zadbać o porządne zmycie oleju.
- Wcierki lecznicze
Ich używanie najlepiej skonsultować z dermatologiem. Przeznaczone są głównie dla osób, których problemy z włosami maja charakter chorobowy (np. łysienie plackowate, łysienie androgenne). Mogą zawierać sterydy, popularną substancją leczniczą stosowaną w tego typu wcierkach jest również minoksydyl. Powinno się je stosować w ramach określonej czasem kuracji, nie wolno używać ich stale. Przykładem takiej wcierki może być Loxon. Stosując wcierki lecznicze należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.
- Wcierki DIY
Najpopularniejszą wcierką tego typu jest wcierka z kozieradki. Wykonuje się ją zaparzając nasiona tej rośliny. W sklepach możemy nabyć również gotową wcierkę tego typu.