Wąskie i małe kuchnie

Wąskie i małe kuchnie oprócz swojego uroku są również często kłopotliwe w odpowiednim ustawieniu, wykonaniu i zaaranżowaniu. Wiele osób musi borykać się z takimi nieustawnymi małymi pomieszczeniami — zwłaszcza w blokach gdzie nie ma zbyt dużego marginesu na remont czy przerobienie mieszkania. Istnieje jednak kilka ciekawych rozwiązań, które sprawią, że wąska i mała kuchnia stanie się praktyczna, ustawna i będzie ją można optycznie powiększyć. Poniżej przedstawiamy najciekawsze rozwiązania, które odmienią każdą wąską i małą kuchnię.

Ustawienie mebli

Pierwszym sposobem na optyczne powiększenie kuchni jest ustawienie mebli w niej. To ważny element, który będzie decydował o charakterze tego pomieszczenia. Bardzo często zastanawiamy się nad wyborem litery U oraz L. Obie opcje są możliwe w takich poszerzeniach, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Jeśli kuchnia jest bardzo mała, warto wybrać wariant “L” i pozostawić odsłonięte wejście oraz jedną z dłuższych ścian. W tym miejscu możemy postawić stół i krzesła. Litera U będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy nie jemy w kuchni a np. salonie czy jadalni, mamy otwartą kuchnię na salon lub gdy nasza kuchnia nie jest ekstremalnie mała i wąska. W tym wariancie należy pamiętać, aby nie zabudowywać mebli do sufitu, gdyż sprawia to wrażenie przytłoczenia. Niezależnie od wyboru typu kuchni, aby wykorzystać miejsce do maksimum, warto na meblach ustawić np. wiklinowe koszyki czy półki. Nie będą one szczelnie pokrywały przestrzeni do sufitu jak meble, a jednoczenie zmieścimy tam wiele akcesoriów.

Rodzaj mebli

Jeśli urządzamy małe i wąskie kuchnie, które przeważnie są również niedoświetlone, warto wybierać odpowiedni rodzaj mebli. Dom i urządzanie wnętrz dzięki temu zyskają nowe oblicze. Do takiego typu pomieszczeń warto wybierać meble jasne. Mogą to być np. jasne odcienie drewna, biel, pastelowe jasne kolory czy beże. Dobrym pomysłem są też żywe barwy. Kolor w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie oraz potrafi powiększyć lub zmniejszyć optycznie dane wnętrze. Oprócz wyboru samego odcieniu powinniśmy również zadbać o odpowiedni typ mebli. Warto by miały one połyskujące fronty, co będzie zgodne również z najnowszymi trendami i modą. Dzięki temu powierzchnia mebli będzie odbijała światło i dodatkowo rozświetla wnętrze. Warto też używać wielu szyb i elementów szklanych. Dzięki nim widzimy głębię mebli i optycznie powiększymy kuchnię. W takiej opcji przezroczyste szyby górnych szafek i szklane kubki, filiżanki lub miski w środku idealnie będą powiększać wnętrze.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest użycie mebli w postaci blatu oraz wiszących szafek nad nim na całej długości ściany — bez zabudowania całej przestrzeni od podłogi po sufit. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskamy przestrzeń roboczą, w której również będziemy mogli przechowywać pewne akcesoriach. Możemy na ścianie blatu na całej długości umieścić element, który będzie zarówno ozdobny, jak i praktyczny. Półka o strukturze np. plastra miodu odstająca na 10 cm – 15 cm od ściany pomieści wszystkie drobne gadżety takie jak solniczki, sztućce czy przyprawy. Dzięki temu wykorzystamy ścianę nad blatem i pod półkami, zyskamy miejsce w szafkach i półkach, akcesoria będziemy mieli pod ręką, a optycznie powiększona kuchnia będzie prezentowała się również modnie.

Kuchnia otwarta

Jednym z lepszych pomysłów na optyczne powiększenie kuchni i lepsze jej zagospodarowanie jest stworzenie kuchni otwartej. Jeśli mamy taką możliwość możemy otworzyć ją np. na salon lub jadalnię – gdy posiadamy takie pomieszczenia bezpośrednio przy kuchni. W tej opcji najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest stworzenie łuku zamiast drzwi. Pozwoli osiągnąć to więcej miejsca w samej kuchni i optycznie ją powiększyć. Jeśli mamy taką możliwość, możemy zainstalować w takim przejściu drzwi przesuwne, a nie otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz kuchni.

Nieco bardziej odważnym rozwiązaniem jest otwarcie całkowite kuchni poprzez wyburzenie całej ściany wejściowej. Dzięki temu pomieszczenie to znacznie powiększy się optycznie a korzystanie z niego będzie dużo łatwiejsze. Kuchnie i pomieszczenia sąsiadujące możemy rozdzielić np. żywą ścianą z zielonych roślin, co da pewien poziom prywatności, ale równocześnie nie odizoluje obu pomieszczeń całkowicie. Dobrym rozwiązaniem może być również bar wysoki lub niski w zależności od preferencji. Możemy przy nim jeść lub może jedynie oddzielać od siebie pomieszczenia, aby nie zamykać całego planu domu. Bar taki wykonany np. z białej cegły dekoracyjnej i jasnego drewna będzie bardzo elegancki. Jeśli budownictwo pozwala na taki krok, warto rozważyć jego wykonanie.

Praktyczne porady

Mając małą i wąską kuchnię, możemy skorzystać z kilku porad i wskazówek. Pierwszą z nich jest umieszczenie wiklinowej półki nad wejściem. Nie będzie ona pomniejszała pomieszczenia, a pozwoli przechować dodatkowe gadżety. Wartym uwagi rozwiązaniem dotyczącym koloru kuchni jest używanie farb odbijających światło. Na rynku istnieją takie modele, które posiadają w sobie drobinki kryształków. Odbijają one światło w sposób zdecydowanie lepszy niż tradycyjne farby i pozwalają wpuścić do pomieszczenia nieco więcej światła. Ciekawym rozwiązaniem może być również rozkładany stół, jeśli nasza kuchnia nie pomieści stałego mebla, a nie chcemy wybierać np. małego “stoliczka”. Stół taki może stać ułożony równolegle do ściany lub być do niej przymocowany i rozkładany jedynie podczas posiłków — kiedy są one już przygotowane i nie potrzeba nam jest przestrzeń w kuchni do poruszania się.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w długich i wąskich kuchniach z oknem na końcu, jest przełamanie schematu i zasady, że nie rozbudowywujemy mebli do sufitu. Jedną ze ścian możemy wykonać w ten sposób, zyskując wiele miejsca do przechowywania. Drugą długą ścianę możemy wyposażyć jedynie w blat roboczy na całej długości i umieścić nad nim lampy, rośliny lub inne designerskie gadżety. W ten sposób zrekompensujemy zabudowaną przestrzeń sufitową na pierwszej ścianie, ale zyskamy przestrzeń na wysokości oczu, gdyż nie umieścimy nad blatem szafek, które po prostu nie będą potrzebne.

Gdzie warto szukać inspiracji kuchennych?

Inspiracji kuchennych warto szukać w wielu miejscach. Zdecydowanie najlepiej jest je zobaczyć i zdecydować czy są wartościowe lub, czy na ich podstawie możemy wykonać inny projekt. Inspiracje takie możemy znaleźć w prasie branżowej w kioskach czy salonikach prasowych. Możemy również przeszukiwać internet pod kątem blogów wnętrzarskich czy serwisów tematycznych. Dobrym posunięciem będzie również oglądanie kanałów w tv lub na YouTube o nieruchomościach, wykonaniu wnętrz i budownictwie gdzie jest emitowanych wiele ciekawych programów i materiałów.