Serum do włosów to kosmetyk, z którym często wiążemy duże nadzieje jeśli chodzi i stan naszych włosów. Czy słusznie? I jaki rodzaj kosmetyku tak naprawdę mamy na myśli mówiąc o serum? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście.
Czym jest serum do włosów?
Nazwa „serum do włosów” jest używana do dwóch rodzajów kosmetyków. W pierwszym znaczeniu chodzi o preparaty przeznaczone do pielęgnacji i zabezpieczania końcówek. W drugim – o kosmetyki nakładane na skórę głowy (najczęściej chodzi tu o serum na porost włosów).
Wydaje się jednak, że określenie „serum do włosów” używane jest częściej w pierwszym kontekście. Z takim rozumieniem tej nazwy spotkamy się również w na różnych formach, blogach i w poradnikach dotyczących pielęgnacji włosów. Dlatego my również trzymać się będziemy tego znaczenia. Przez serum do włosów w tym tekście rozumieć będziemy substancje nakładane na końcówki włosów. Idąc śladem najpopularniejszych blogerek włosowych, mikstury służące do nakładania na skórę głowy to dla nas wcierki do włosów.
Po co stosuje się serum do włosów?
Wyżej napisaliśmy, że serum na końcówki służy do ich pielęgnowania i zabezpieczania. W praktyce oznacza to, że:
- zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
- chroni je przed działaniem czynników mechanicznych (wycieranie o ubrania, paski, zamki itp. – dotyczy to zwłaszcza posiadaczy długich włosów),
- chroni przed działaniem niskich i wysokich temperatur oraz innych czynników atmosferycznych (mróz, promienie UV, wiatr, wilgoć itp.);
- ułatwia czesanie włosów;
- zapobiega ich puszeniu się;
- wygładza końcówki oraz je nabłyszcza.
Jak widać, pozytywnych skutków używania serum do włosów jest sporo. Czy zatem powinniśmy je stosować? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie indywidualnie, biorąc pod uwagę np. takie czynniki jak:
- warunki pracy (Czy nasze włosy narażone są na stałe oddziaływanie czynników atmosferycznych? Czy przez dłuższą część dnia chowamy je pod jakimś przykryciem głowy? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco na te pytania – serum może Wam naprawdę pomóc.);
- długość włosów (Im włosy są dłuższe, tym bardziej warto pomyśleć o zabezpieczaniu końcówek.);
- włosy skłonne/nieskłonne do uszkodzeń;
- włosy kręcone (Osoby, które mają ten rodzaj włosów powinny dobrze przemyśleć, czy chcą stosować serum – może ono bowiem rozprostowywać loki. Większość serów ma bowiem w składzie silikon – składnik, którego kręconowłosi często unikają. Zwłaszcza, jeśli podczas pielęgnacji są wierne tzw. metodzie CG – Curly Girls.).
Najpopularniejsze rodzaje serum do włosów
- Serum silikonowe
To serum, które w swoim składzie zawiera silikon. Jest to najczęściej spotykana odmiana tego kosmetyku. Silikon w składzie można poznać po tym, że najczęściej będzie on miał nazwę z końcówką -iloxane, -icone. Warto też pamiętać, że silikon silikonowi nie równy. Jedne są lotne, inne nie. Jedne można zmyć za pomocą wody, inne potrzebują przynajmniej lekkiego detergentu (łagodnego szamponu bez sls), na jeszcze inne zadziała tylko mocny, oczyszczający szampon do włosów. Stosując serum silikonowe warto o tym pamiętać. Jeśli w naszym serum są mocne silikony warto raz na jakiś czas umyć odpowiednim szamponem nie tylko skórę głowy (tak jak to jest zwykle zalecane), ale również końcówki. Takie oczyszczenie końcówek zapobiegnie nabudowywaniu się na nich warstwy silikonu.
- Serum bez silikonów
To sera zawierające w swoim składzie oczyszczone, zfrakcjonowane oleje (które są emolientami). Zdarzają się też składniki zaliczane do humektantów (np. panthenol) czy protein (np. hydrolyzed wheat protein). Niektóre sera bez silikonów, złożone z samych olejów, mogą być stosowane zarówno na same końcówki, jak i jako olej do włosów służący do olejowania na całej długości.
- Serum „olejkowe”
To sera, które w swoim składzie zawierają zarówno oleje, jaki i silikony.
- Niektóre sera mogą mieć formę emulsji, masła czy kremu.
Na co trzeba uważać kupując serum do włosów?
Po pierwsze, niektóre sera do włosów (m.in. część produktów sprzedawanych jak jedwab do włosów) ma w swoim składzie alkohol denat – czyli składnik o działaniu wysuszającym i ściągającym. Zamiast pomóc naszym końcówkom – może im on poważnie zaszkodzić.
Po drugie, warto zwrócić uwagę na skład serum – zwłaszcza, jeśli zależy nam na zachowaniu podczas pielęgnacji równowagi PEH (równowagi między trzema rodzajami składników, którymi odżywiamy nasze włosy – chodzi o proteiny, humektanty i emolienty). Po trzecie, jeśli włosy wyglądają po serum niekorzystnie (np. puszą się, strączkują czy nawet elektryzują – lepiej z takiego produktu zrezygnować, ewentualnie odstawić na jakiś czas lub zmniejszyć ilość nakładanego kosmetyku).
Po trzecie, wiele osób podczas pielęgnacji unika silikonów. A duża część kosmetyków zabezpieczających końcówki bazuje na tych składniach. Wreszcie po czwarte – samo serum do włosów nie zdziała cudów i nie wpłynie znacząco na poprawę ich kondycji (druga strona medalu jest taka, że nie powinniśmy nim sobie również zaszkodzić). O włosy musimy zadbać stosując odpowiedni szampon, odżywkę do włosów lub maskę oraz inne kosmetyki działające na skórę głowy (np. peeling do skóry głowy) lub włosy na całej długości (oleje do włosów). Serum do włosów to ostatnie ogniwo pielęgnacji.