odżywki nawilżające do włosów
fot. Pixabay

Humektanty to podstawowy rodzaj składników, który powinien znaleźć się w składzie odżywek nawilżających do włosów. Jakiego typu są to substancje, jaki mają właściwości oraz co, oprócz humektantów należy stosować na włosy w ramach nawilżania – tego dowiesz się z naszego tekstu.

Odżywki nawilżające do włosów – czego szukać w składzie?

Odżywki nawilżające to produkty które mają sprawić, że nasze włosy będą miękkie, lśniące i pełne życia, ale jednocześnie podatne na układanie. Sięgają po nie osoby, które mają problemy z przesuszeniem, szorstkością, puszeniem i elektryzowaniem się włosów. O składach odżywek nawilżających decydują producenci. Często używają oni substancji zaliczanych do emolientów – domykają one łuski włosowe, zatrzymują w nich wilgoć i sprawiają, że włosy stają się miękkie i elastyczne. Emolientami są oleje, silikony, oleje mineralne, woski, alkohole tłuszczowe.

Na podstawie tego krótkiego opisu da się zauważyć, że emolienty wprawdzie zatrzymują wilgoć we włosie, ale jej tam nie dostarczają. Tę rolę pełni inna grupa składników, zaliczanych do tzw. humektnatów. Mają one zdolność do wiązania i zatrzymywania wody. Dlatego nie może być mowy o dobrej odżywce nawilżającej do włosów, która nie miałaby w składzie humektantów. Jednak w kosmetykach występują one często w duecie z emolientami, ponieważ to właśnie one mają zdolność „przytrzymania” wody we włosach oraz zapobiegania ich nadmiernemu puszeniu się (które jest spowodowane właściwościami higroskopijnymi humektantów).

Podsumowując, odżywki nawilżające powinny choć w części być odżywkami humektantowymi (czyli takimi, które wysoko w składzie substancje zaliczane do humektantów).

Odżywki nawilżające a równowaga PEH

Wybieranie odżywki do włosów na podstawie jej składu to metoda, której celem jest zachowanie tzw. równowagi PEH. Zakłada ona, że powinniśmy dostarczać włosom i skórze głowy wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach. Obok wspomnianych już humektantów które powinny stanowić podstawę odżywek nawilżających, należy stosować również odżywki emolientowe oraz odżywki proteinowe (mają one zdolność wzmacniania i odbudowywania struktury włosa). Ta sama reguła dotyczy masek do włosów, które są produktami bardzo podobnymi do odżywek.

odżywki nawilżające do włosów
fot. Pexels

Na rynku można znaleźć zarówno preparaty, w których dominuje jeden rodzaj składników (proteiny, emolienty lub humektanty), jak również takie, w których pojawiają się dwa lub trzy (i możemy się domyślać, że występują one w nich w równych proporcjach). Warto to sprawdzać przed zakupem. Do zachowania równowagi PEH potrzebne jest również kontrolowanie składów innych kosmetyków – olejów do włosów, wcierek, serum do włosów (które jest z reguły mocno emolientowe) i innych.

Czym są humektanty zawarte w odżywkach nawilżających?

Pierwszą grupą składników które zaliczamy do humektantów są cukry. Występują one w trzech rodzajach – mono, di- i polisacharydów.

  • Monosacharydy to np. glukoza i fruktoza, które znajdziemy w przeróżnych produktach, np. w miodzie (nakładanie miodu na włosy, najczęściej jako składnika domowych masek lub odżywek to dobry sposób na poprawienie ich kondycji).
  • Disacharydy

Ich koronnym przykładem jest sacharoza, którą znajdziemy w różnego rodzaju cukrach, np. w cukrze spożywczym (np. białym czy trzcinowym). Sacharoza to połączenie glukozy i fruktozy.

  • Polisacharydy

Np. skrobia (ziemniaczana, kukurydziana itp.) i tapioka. Mają one działanie otulające włos, tworzą wokół niego warstewkę ochronną. U niektórych mogą wspomagać objętość, u innych działać wygładzająco.

Do polisacharydów zaliczamy też:

  • kwas hialuronowy – można go stosować i na włosy, i na skórę głowy;
  • karageninę (karagen); wyciąg z plechy wodorostu o nazwie chrząstnica kędzierzawa – wyciąg z tej roślina działa trochę jak kolagen.
  • żelowe substancje, np. żel z siemienia lnianego; nasiona chia;
  • polisacharydy występują też w soku aloesowym i żelu aloesowym – można dodawać go do masek, do odżywek, powinien zadziałać nawilżająco;

    odżywki nawilżające do włosów
    fot. Pixabay

Inne substancje zaliczane do humektantów, które znajdziemy w składzie odżywek i masek nawilżających:

  • pantenol,
  • alantolina,
  • mocznik,
  • glikol propyplenowy,
  • gliceryna.

Alantolina i mocznik to końcowe produkty przemiany białek – obie te substancje są z reguły syntetyzowane chemicznie; mogą działać złuszczająco (zależy to od stężenia).

Jak stosować odżywki humektantowe?

Podobnie jak w przypadku odżywek emolientowych i proteinowych, również z odżywkami humektantowymi można przesadzić. Włosy tracą wtedy objętość zbijają się w nieestetyczne strąki. Przy stosowaniu humektantów na końcowy efekt wpływ mają również warunki atmosferyczne. Mowa tu przede wszystkim o wilgotności powietrza. Humektanty mogą pobierać wodę z otoczenia, czego efektem jest rozchylenie łusek, a tym samym puszenie się włosów. Z kolei jeśli humektanty stosowane są wtedy gdy powietrze jest suche, zaczynają oddawać wodę zgromadzoną we włosach, co przyczynia się do ich przesuszenia.

Dlatego jeśli planujemy użycie odżywki humektnatowej, warto wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne. Jeśli pogoda nie sprzyja, warto stosować odżywkę humektantową przed myciem włosów.