Rolą maski do włosów jest dbanie o ich zdrowie i kondycję na długości. Dzięki maskom włosy stają się bardziej nawilżone, gładkie i lśniące. By jednak mogły one spełnić tę funkcję, powinny być dobrze dobrana.
Czym jest maska do włosów?
Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Śmiało więc można stwierdzić, że maską do włosów jest każdy kosmetyk nazwany w ten sposób przez producentów. Nie ma bowiem reguł, które mówiłyby, jakie warunki musi spełniać dany produkt, albo jaki ma mieć skład, by móc być nazwanym maską.
Z reguły jednak maski to kosmetyki, których głównym celem jest odżywienie włosów na ich długości. Nie nakłada się ich na skórę głowy, ani na włosy u nasady. Czym różni się maska od odżywki do włosów? Maski mogą mieć nieco cięższą formułę i być gęściejsze od odżywki. Zwłaszcza, jeśli dany producent w swojej linii kosmetyków do włosów ma i jeden i drugi produkt. Częściej też zdarza się, że producenci zalecają, by maskę na włosach trzymać nieco dłużej niż odżywkę. Innym wyróżnikiem maski może być też to, że producenci rekomendują ich nieco rzadsze stosowanie (np. raz w tygodniu).
To jednak tylko jedna strona medalu. Z drugiej sytuacja wygląda tak, że cel stosowania zarówno maski, jak i odżywki jest taki sam. Mają też one zbliżone, a nawet identyczne składy (chodzi o typowe składniki, odróżniające ten typy produktów np. od szamponów do włosów). Dodatkowo, maska jednego producenta może mieć lżejszą konsystencję niż odżywka innego – i na odwrót. Dobrym przykładem mogą być tu chociażby popularne maski Kallos. Ich konsystencja jest dosyć lekka, różni się pod tym względem np. od także dosyć znanych masek BioVax. Pod tym względem maski Kallos bardziej przypominają odżywki BioVax.
Rodzaje masek do włosów
Jeśli chodzi o rodzaje masek do włosów, można tu wymienić te same typy co w przypadku odżywek do włosów. Mamy więc maski zalecane przez producentów do różnych rodzajów włosów (np. do włosów suchych, farbowanych, zniszczonych itp.). Maski są często częścią całej linii produktów do określonego rodzaju włosów (bazą takich linii najczęściej są szampony oraz odżywki).
Inne kryterium podziału masek opiera nie na tym, jakie opisują je producenci, ale na tym, jaki jest ich skład. Biorąc to pod uwagę, maski do włosów można podzielić na:
- maski proteinowe (P),
- maski emolientowe (E),
- maski humektantowe (H).
Kierowanie się składem przy wyborze masek bazuje na założeniu, że dla optymalnej pielęgnacji ważne jest zapewnienie włosom każdego z tych trzech rodzajów składników. Każdy z nich ma bowiem nieco inną rolę. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że humektanty nawilżają włosy, proteiny to składniki budulcowe, a emolienty – chronią włosy przed utratą wilgoci, przesuszaniem. Z tego powodu warto wybierać albo takie maski, które mają każdy z tych trzech rodzajów składników, albo takie, które mają przewagę jednego z nich – i stosować je zamiennie, dopasowując częstotliwość nakładania poszczególnych typów do swoich potrzeb oraz do tego, jakie inne kosmetyki do pielęgnacji włosów stosujemy. Na tym właśnie (w skrócie) polega równowaga PEH znana z blogów i kanałów na YouTube prowadzonych przez „włosomaniaczki”, a także z forów i grup na Fb.
Więcej o tym, czym są emolienty, humektanty i proteiny, które składniki masek i odżywek do włosów można zaliczyć do poszczególnych typów oraz jaka dokładnie jest ich rola w pielęgnacji włosów przeczytacie w tekstach poświęconych odżywkom proteinowym, odżywkom emolientowym oraz odżywkom nawilżającym (humektantowym). Dowiecie się z nich także, co się dzieje, kiedy równowaga PEH jest zaburzona.
Na koniec warto wspomnieć, że podział masek ze względu na ich skład wymaga od konsumentów chociaż minimalnej wiedzy na temat tego, jak działają na włosy najpopularniejsze składniki masek i odżywek. Wydaje się jednak, że trend związany ze sprawdzaniem składów podchwycili również sprzedawcy. Pojawiają się już bowiem sklepy, które same dzielą swoje oferowane przez siebie kosmetyki według tego kryterium. Zdarza się też, że sami producenci informują o typie maski na etykiecie.
Dobór masek do włosów ze względu na poziom porowatości włosa
Innym kryterium na podstawie którego można podzielić maski jest rodzaj włosów, do których najlepiej się nadają. Nie chodzi tu jednak o znane nam od lat określenia typu: „włosy przetłuszczające się”, „suche”, „pozbawione blasku” itp. W nowym podejściu skupiamy się nie na tym, by maska rozwiązała nam jakiś problem z włosami, ale na tym, by dzięki odpowiedniemu jej dopasowaniu problemy się nie pojawiały. Dlatego zaleca się dopasowanie maski do porowatości włosów.
Chodzi tu naturalny poziom rozchylenia łusek włosa i powiązane z tym cechy. Mamy więc do czynienia z włosami wysokoporowatymi, niskoporowatymi oraz średnioporowatymi. Biorąc pod uwagę składniki masek można określić, do jakiego rodzaju włosów będą najlepiej pasowały (choć oczywiście trudno mówić tu o 100 proc. pewności, raczej o wskazówce, którą warto się kierować). W tym przypadku mamy też podobną sytuację jak z równowagą PEH. Producenci i sprzedawcy widząc trend, zaczęli sami określać, przy jakich włosach dany kosmetyk powinien sprawdzić się najlepiej.
Podział masek ze względu na poziom porowatości włosów:
- maski do włosów wysokoporowatych (tego typu włosy mogą być takie z natury, najczęściej wtedy kręcą się lub falują; włosy stają się również bardziej porowate po zabiegach fryzjerskich – farbowaniu czy stylizowaniu na gorąco; maski te posiadają takie składniki jak olej lniany, olej z pestek winogron, olej czarnuszki, miód i wiele innych);
- maski do włosów średnioporowatych (to najczęściej występujący rodzaj włosów, nie wymagają aż tak intensywnej pielęgnacji jak wysokoporowate; maski do „średnioporów” mogą zawierać takie składniki jak np. olejek lawendowy, ekstrakty ze słonecznika, olej macadamia, keratyna itd.).
- maski do włosów niskoporowatych (najbardziej gładkie, o najmocniejszej strukturze, w przypadku tych włosów powinny sprawdzić się maski zawierające takie składniki jak: olej kokosowy, glinka, kwas hialuronowy, gliceryna, masło shea itd.).
Określenie poziomu porowatości włosów może nam pomóc nie tylko w doborze odpowiedniej maski czy odżywki, ale również innych kosmetyków. Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza przy doborze oleju do włosów. Należy też pamiętać, że wskutek prawidłowej lub nieprawidłowej pielęgnacji poziom porowatości naszych włosów może się zmieniać.