Szampon koloryzujący to sposób na szybką i mało inwazyjną zmianę koloru włosów. Czym różni się od farb i szamponetek oraz jak go stosować – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym tekście.
Koloryzacja włosów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów fryzjerskich, zwłaszcza wśród kobiet. Chęć zmian, testowanie nowego wyglądu, niechęć od odcienia, którym obdarzyła nas natura czy po prostu sposób na pokrycie siwych włosów – przyczyn dla których decydujemy się na ten krok jest bardzo wiele.
Istnieje co najmniej kilka preparatów, dzięki którym możemy odmienić kolor fryzury. Różnią się one między sobą przede wszystkim składem i związanym z tym poziomem oddziaływania na nasze włosy oraz trwałością koloru. Do najczęściej używanych preparatów koloryzujących należą:
- produkty typu „hair makeup”,
- farby do włosów,
- kremy koloryzujące,
- szampony koloryzujące,
-
szamponetki i produkty typu washout.
Krótka charakterystyka produktów do koloryzacji
W tym tekście przyjrzymy się bliżej szamponom koloryzującym. Wcześniej jednak – kilka słów na temat pozostałych preparatów.
Farby do włosów przeznaczone są do trwałej koloryzacji. Uzyskany za ich pomocą kolor nie powinien się zmyć ani po kilku, ani nawet po kilkudziesięciu myciach. Wszystko dlatego, że wnikają one mocno w strukturę włosa, np. dzięki zawartości amoniaku. Do tego, by trwała koloryzacja za pomocą farby lub szamponu się powiodła, potrzebny jest jeszcze utleniacz (aktywator koloru). Z punktu widzenia chemicznego jest to po prostu woda utleniona w odpowiednim stężeniu.
W porównaniu do farb do włosów kremy do koloryzacji uchodzą za bardziej łagodne. Większość z nich również służy do trwałej koloryzacji, więc pod tym względem działają identycznie jak farby.
Na drugim biegunie farb i kremów leżą produkty typu „hair makeup”. Można za ich pomocą robić pasemka, farbować końcówki lub tworzyć inne, nawet nieco szalone fryzury. Ryzyko w tym przypadku nie jest wielkie, ponieważ „makijaże do włosów” utrzymują się na nich do pierwszego mycia.
Szampony koloryzujące, szamponetki oraz produkty typy washout lokują się mniej więcej pośrodku stawki – długość utrzymywania się szamponu na włosach najczęściej sięga 24 myć. W przypadku szamponów i washoutów to kilka, góra kilkanaście myć (górna granica to często 12 myć).
Szampon koloryzujący – co warto nim wiedzieć?
Szampony koloryzując przeznaczone są dla osób, które chcą zmienić kolor włosów, ale chcą poddawać ich trwałej koloryzacji. Nie są one w stanie jednak dokonać radykalnej zmiany, zwłaszcza, jeśli komuś zależy na rozjaśnieniu włosów. Szampon może to zrobić, ale nie więcej niż o jeden, dwa tony. Znakomicie nadają się za to do pogłębiania czy lekkiej korekty naturalnej barwy włosów lub do odświeżania koloru między jednym a drugim farbowaniem.
Szampony do koloryzacji nie zawierają amoniaku, posiadają jednak utleniacz którego główną rolą jest wstępne rozjaśnienie włosów (po to, by lepiej trzymały kolor). Zawarte w nich pigmenty nie wnikają głęboko w strukturę włosa, a jedynie otulają go z zewnątrz.
Z jednej strony może to uchodzić za ich plus – nie działają bowiem tak inwazyjnie na włos na farby. Z drugiej – włos otoczony barwnikami przed dłuższy czas nie jest w stanie absorbować substancji odżywczych dostarczanym my w trakcie pielęgnacji. Producenci szamponów starają się zrekompensować tę wadę umieszczając w ich składzie takie substancje jak kwasy tłuszczowe czy witaminy, które po użyciu stopniowo uwalniane są do wnętrza włosa. Warto też wspomnieć, że szamponów można używać nawet do włosów zniszczonych stylizacją.
Ostatnim elementem, który często bierze się pod uwagę wybierając między szamponem a farbą do włosów jest krycie siwizny. W przypadku szamponu uzależnione jest to od intensywności szamponu, stanu naszych włosów oraz ilość siwych kosmyków. Jeśli jest ich więcej niż 30 proc. objętości całej fryzury – o pokryciu ich szamponem raczej powinniśmy zapomnieć. Pewnym rozwiązaniem może być tu użycie szamponu na siwe włosy, które stopniowo pokrywa kolorem nasze włosy i w przeciwieństwie do szamponu koloryzacyjnego – służy do wielokrotnego użycia. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku farb – są one w stanie pokryć nawet 100 proc. siwych włosów.
Szampony koloryzująca a szamponetki i washouty
Znane od lat szamponetki oraz produkty typu washout nie zawierają ani amoniaku, ani utleniaczy. Dlatego kolory może się wymyć już pod dwóch, trzech myciach. Preparaty te nie wnikają w strukturę włosa, lecz podobnie jak szampony koloryzujące – otaczają go z zewnątrz. Nie pokryją również siwych włosów, nie poskutkują również u brunetek, które chciałyby rozjaśnić swój kolor. Są łagodne i mało inwazyjne, nie niszczą włosów, mogą być nakładane nawet na włosy zniszczone. Choć oczywiście, podobnie jak w przypadku każdej koloryzacji – lepsze efekty przyniosą u kogoś, kto ma włosy zdrowe i zadbane.