Utrzymanie należytego stanu jakości wody, jest podstawą akwarystyki. Jeśli zamierzasz hodować rybki, dowiedz się, jak dbać o wodę. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o to, aby było ona nieskazitelnie czysta, ponieważ znaczenie ma przede wszystkim utrzymanie takich warunków, które pozwolą bytować rybom w pełnym komforcie. Sprawdź, jakie są podstawowe zasady dbania o jakość wody w akwarium. Jej uzdatnienie i prawidłowe ph to jeszcze nie wszystko.
Temperatura wody w akwarium
Woda w akwarium powinna mieć pomiędzy 22 a 28 stopni Celsjusza. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że różne gatunki ryb tolerują inną temperaturę. Utrzymuj więc taką, która dla konkretnych rybek będzie optymalna. Uwzględniaj również parametr właściwej temperatury wody przy wyborze ryb, jedne lubią cieplejszą, drugie preferują tę zimną, przez co niektóre gatunki ryb nie powinny bytować w jednym akwarium.
Podstawą utrzymania tej najlepszej temperatury wody w zbiorniku wodnym jest oczywiście termometr do akwarium. Możesz wybierać ten najprostszy, czyli naklejany, szklany albo elektroniczny. Zwracaj szczególną uwagę na dokładność pomiarów oraz szybką reakcję na ewentualne wahania temperatury wody.
Co istotne, sam termometr do akwarium nie wystarczy, ponieważ, aby reagować na ewentualne odstępstwa w ramach temperatury wody, w akwarium muszą funkcjonować również innego rodzaju akcesoria, które natychmiast wyrównują różnice. Podstawą jest grzałka do ogrzewania wody, ale również tzw. cooler do jej schładzania w razie potrzeby.
Twardość wody
Chociaż większość ryb akwariowych dobrze czuje się w wodzie kranowej, to zdarza się, że jest ona zbyt twarda. Twardość wody w zbiorniku wodnym z rybami warto kontrolować regularnie, aby móc reagować na jej niekorzystne działanie. Do weryfikowania poziomu twardości wody służą specjalne testy kropelkowe albo paskowe. W sklepach z asortymentem akwarystycznym dostępne są również bezpieczne preparaty, dzięki którym udaje się zmiękczyć wodę.
Wymiana wody
Chociaż podstawowym wyposażeniem każdego akwarium jest filtr do wody, to jednak należy ją regularnie wymieniać. Uznaje się, że akwarysta powinien wymieniać mniej więcej 30% wody znajdującej się w zbiorniku, w odstępach co około 5 tygodni.
Woda może stawać się mętna od rybich odchodów, resztek pożywienia czy roślin w akwarium. Filtry biologiczne nie zawsze są wystarczające, aby przywrócić jej należyty stan. Przy wymianie wody zawsze należy kontrolować ph wody i dbać o utrzymywanie tego odpowiedniego.
Odpowiedni stan jakości to jeszcze nie wszystko, aby akwarium mogło funkcjonować w optymalnym komforcie. Należy dbać o całe wyposażenie zbiornika wodnego, w tym rośliny czy zastosowane dekoracje. Co więcej, szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce, w którym stoi akwarium, powinno być zaciszne i nienarażone na nadmiar kurzu, przeciągów czy innych zanieczyszczeń. Warto wybierać akwarium z przykrywką.