czapka z daszkiem
fot. Pixabay

Zaryzykujemy stwierdzenie, że czapki z daszkiem to obecnie najpopularniejszy rodzaj nakrycia głowy. Trudno znaleźć inne, które równałoby się z nimi popularnością. Noszę je niemal wszyscy, obecne są w każdym zakątku świata. Zaś wzrost popularności mody streetwearowej tylko wzmocnił ich pozycję. Oto kilka najważniejszych informacji na ich temat.

Skąd się wzięły czapki z daszkiem?

Pierwsza czapka z daszkiem została zaprojektowana i wykonana w 1954 r. przez New Era Cap Company. Powstałą jako nakrycie głowy dla amerykańskich bejsbolistów. Jej głównym zadaniem była ochrona zawodników przed oślepiającym słońcem. Oczywiście nie oznacza to, że przed tym wydarzeniem świat nie znał nakryć głowy posiadających z przodu daszek. Wystarczy tu wspomnieć chociażby różnego rodzaju kaszkiety. Również sami bejsboliści mieli już wcześniej czapki, które cieszyły się popularnością. Wśród nich warto wspomnieć zwłaszcza czapkę „Brooklyn” z charakterystycznym długim daszkiem i guzikiem na górze.

czapka z daszkiem
fot. Pexels

Jednak to właśnie dzieło New Era Cap dało początek czapkom bejsbolówkom, które zawojowały świat. Najpierw zaczęli ją nosić kibice, którym zależało na posiadaniu przedmiotu z logo swojej ulubionej drużyny. Bejsbolówki nadawały się do tego znakomicie. Na dodatek okazało się, że są one gadżetem tak praktycznym, że wkrótce zaczęły „żyć własnym życiem”, zaczęły powstawać modele z emblematami nie związanymi bezpośrednio z bejsbolem.

Wzrost popularności czapek z daszkiem

Z czasem pojawiło się wiele odmian tych czapek i kultowych modeli. Niektóre stały się czymś więcej niż nakryciem głowy Ich noszenie swego czasu mogło oznaczać np. przynależność do określonego środowiska (albo przynajmniej aspirowanie do tej przynależności). Przykładem mogą być snapbacki z prostymi daszkami, które swego czasu były popularne wśród hip-hopowców i raperów. Czapki te do dziś kojarzone są właśnie z takim stylem.

Do obecnej popularności czapek z daszkiem z pewnością przyczyniła się również moda na streetwear. Czapka z daszkiem znakomicie pasuje do tego stylu. Co więcej, dzięki niemu powróciła również moda na takie modele czapek z daszkiem, co do których wydawało się, że odeszły w zapomnienie. Przykładem są chociażby czapki truckerki.

czapka z daszkiem damska
fot. Unsplash

Warto podkreślić również, że czapki z daszkiem są jednym z najbardziej uniwersalnych nakryć głowy. Nosi je młodzież, noszą dzieci i dorośli. Wiele kolekcji powstaje w dwóch wersjach – On i Ona. Czapki z daszkiem damskie zdobywają coraz większe rzesze fanek.

Truckerki

Truckerki to czapki, których jeszcze kilka lat temu raczej nie widywano na ulicy, chyba że w stylizacjach vintage. Dziś są znowu na czasie. Ich nazwa jest nieprzypadkowa. Ten rodzaj czapki z daszkiem kojarzony jest bowiem z amerykańskimi kierowcami ciężarówek, którzy potrzebowali czapek zapewniających skórze głowy lepszy przewiew niż ma to miejsce w zwykłych bejsbolówkach. Truckerki, których charakterystycznym elementem jest siatkowy tył oraz boki, znakomicie spełniały ten wymóg.

czapka z daszkiem, czapka z daszkiem damska, truckerka
fot. Unsplash

Snapback i strapback

Sądząc po ofercie polskich sklepów, najpopularniejszym obecnie modelem czapki z daszkiem w Polsce jest snapback. Jej nazwa związana jest ze sposobem regulacji obwodu. W snapbackach stosuje się zatrzask (ang. snap) umieszczony na pasku nad karkiem. Odmianą tego rozwiązania jest tzw. strapback, gdzie zamiast zatrzasku regulacja następuje dzięki wszytemu paskowi skórzanemu lub materiałowemu. Coraz częściej model snapback utożsamiany jest głównie z czapkami, które maja prosty daszek. Pierwotnie jednak jego podstawowym wyróżnikiem było zapięcie – daszek mógł być dowolnego rodzaju.

czapka z daszkiem, snapback
fot. Pexels

Fullcap

Nieco mniej popularny od sanpbacków jest model fullcap. To czapki z zabudowanym tyłem, bez możliwości regulacji. Szyte są w wielu rozmiarach, klient musi mieć szansą na znalezienie takiego, który będzie dokładnie dopasowany do jego głowy. Innym elementem wyróżniającym fullcapy są hologramowe lub odblaskowe naklejki zdobiące daszek.

Czapka z daszkiem 5-panelowa

Nazwa tej czapki związana jest z jej charakterystyczną budową – główka czapki składa się z pięciu zszytych ze sobą części (paneli). Ta czapka jest dosyć płytka i początkowo noszona była głównie przez kolarzy. Potem w USA zdobyła popularność wśród deskorolkarzy. Stamtąd trafiła do ulicznego stylu i stała się jedną z propozycji zdobywających coraz większą popularność marek streetwearoweych typu Supreme czy Vans.

czapka z daszkiem
fot. Unsplash

Dziś w zasadzie każda firma produkująca czapki z daszkiem ma w swojej ofercie również ten model. Znajdziemy go również w kolekcjach polskich producentów takich jak np. Biuro Ochrony Rapu, El Polako, Prosto czy Polska Wersja.

Flexfit (fitted)

To modele, które zyskały popularność w latach 90. Wtedy to brytyjska marka Flexfit wprowadziła do czapek specjalną taśmę, która dobrze dopasowywała się do obwodu głowy. Dzięki niej firma mogą ograniczyć liczbę rozmiarów. W efekcie elastyczne modele czapek przyjęło się nazywać flexfitami.