Ręcznie robiona czapka na drutach to doskonały sposób na oryginalne i niepowtarzalne nakrycie głowy. Wraz z modą na takie czapki w internecie pojawiło się również mnóstwo miejsc, w których można znaleźć wskazówki, jak wykonać je samodzielnie. Na szczęście dla tych, którzy nie chcą, nie mogą lub po prostu nie potrafią robić na drutach – tego typu rękodzieła bez problemu da się też kupić.
Czapki na drutach, czyli tradycja w nowym wydaniu
Moda na naturalność, zdrowy styl życia oraz troska o środowisko – moda jest czujnym barometrem, który szybko reaguje na te zjawiska społeczne. Błyskawicznie znajdują one w niej swe odbicie. Szczególnie, że to właśnie przemysł odzieżowy wielu przypadkach staje się przyczynkiem do ich powstawania. Sposób funkcjonowania globalnych marek odzieżowych polegający na przenoszeniu produkcji do krajów azjatyckich, podejście w myśl którego należy szyć jak najszybciej za jak najmniejsze pieniądze i last but not least – wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne. To wszystko sprawia, że zaczynamy coraz czujniej przyglądać się temu, co produkują globalne marki.
W rezultacie wahadło powoli zaczyna przechylać się w drugą stronę. W tej chwili jeszcze głównie wśród tzw. liderów opinii (do których dziś z pewnością można zaliczyć influencerów). Tam już pojawia się promocja rękodzieła, rzeczy które mają nam służyć przez lata, polskich marek i firm szyjących zarówno z poszanowaniem środowiska, jak i praw pracowniczych. Od dłuższego już czasu da się zaobserwować rozszerzanie się tego trendu.
To wszystko sprawia, że starsza Pani oferująca gdzieś na targu ręcznie robione czapki na drutach ma dziś większe szanse na ich sprzedaż. Zaś jej wnuczka, wykorzystując umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie – może już myśleć o rozkręceniu na ich podstawie własnego biznesu. Zaś krótki przegląd tego, co oferuje nam internet jeśli chodzi o rękodzieło pokazuje, że takich „wnuczek” jest coraz więcej.
Gdzie kupić ręcznie robione czapki na drutach?
Klasyczne wełniane, wełniane z domieszką włókien akrylowych lub domieszką wełny z alpaki. To najczęściej spotykane rodzaje czapek damskich robionych na drutach. W internecie najłatwiej znaleźć je w sklepach oferujących rękodzieło. Bez problemu znajdziemy również sklepy prowadzone bezpośrednio przez samych twórców, którzy w sieci oferują własne wyroby. Proponują oni nie tylko sprzedaż gotowych akcesoriów i odzieży (czapki, szaliki, swetry, skarpety robione na drutach itp.), ale również możliwość wykonania ich na specjalne zamówienie. Dzięki temu możemy sobie sami wybrać fason, kolor oraz rodzaj przędzy. To doskonały sposób na to, by mieć swoją wymarzoną czapkę na drutach. To także dobra opcja dla tych wszystkich, którzy mają problem ze znalezieniem czegoś dla siebie w sieciówkach (a takich dziewczyn i kobiet jest całkiem sporo).
Twórcy czapek na drutach i oraz innych nakryć głowy (na przykład tak modnych obecnie opasek) oferują nie tylko klasyczne wzory i kolory, ale również starają się iść z duchem czasu i przedstawiać własne pomysły inspirowane najnowszymi trendami modowymi.
Dlatego dziś czapka na drutach wcale nie musi kojarzyć się grubymi, gryzącymi wyrobami sprzed lat. Nowoczesne, młodzieżowe wzory, miksowanie tradycji z nowoczesnością, wysokiej klasy przędze – to wszystko proponują nam współcześni rzemieślnicy.
Wśród nich można znaleźć też młodych projektantów, którzy oferują swoje wyroby za pośrednictwem sklepów internetowych zrzeszających osoby o takich zainteresowaniach i kompetencjach.
Jak widać, ilość opcji, którymi możemy zastąpić czapkę damską, męską czy dziecięcą z sieciówki jest naprawdę duża. Co ważne, wcale nie muszą być to czapki na drutach. Jeśli zależy nam na rękodziele lub po prostu na czymś oryginalnym i niepowtarzalnym, bez problemu znajdziemy nieduże polskie marki szyjące „zwykłe” czapki, kaszkiety damskie, kapelusze czy berety.