beret damski
fot. Pexels

Beret to nakrycie głowy z ciekawą historią. Niesie ze sobą liczne, czasem zupełnie nieoczekiwane skojarzenia. Można w nim wyglądać zarówno elegancko, jaki i niechlujnie, poczciwie i groźnie, szykownie i bez polotu, modnie i staroświecko. Wszystko zależy od właściciela. Dlatego beret to wymagające element stroju – zdecydowanie jednak warto się z nim zmierzyć.

Beret damski – przeczytaj, zanim założysz na głowę

Co do początków beretu oraz momentu, w którym stał się popularny, krążą różne wersje. Pewników w tych historiach nie ma aż tak wiele, dlatego skupimy się na tym, co się w nich powtarza.

  • Beret jednoznacznie kojarzy się z Francją.
  • Zawędrował do Paryża w okresie Rewolucji Francuskiej.
  • Berety baskijskie są obszerne na górze, ale bardzo dobrze przylegają do czoła.
  • Wbrew swojej nazwie, beret baskijski nie pochodzi z kraju Basków, lecz z sąsiadującego z nim francuskiego regionu Béarn (pogranicze Francji i Hiszpanii); błędną nazwę przypisuje się Napoleonowi III.
  • Berety od dawna były noszone przez armie różnych krajów i tak jest do dzisiaj. Polscy żołnierze noszą berety przekrzywione na lewą stronę, ich kolory oznaczają przynależność do poszczególnych formacji.

    beret damski
    fot. Pixabay
  • Z noszenia beretu znani byli lewicowi rewolucjoniści, na czele z Che Guevarą (większość z nas pewnie kojarzy go ze zdjęciem, które stało się jednym z symboli pop kultury. Przypomnijmy – Che ma na nim beret.
  • Do wysokiej mody i na salony beret damski wprowadziła Coco Chanel.
  • W latach 30. XX w. nosiło go wiele gwiazd kina (m.in. Greta Garbo);
  • Charakterystyczny beret z antenką jest symbolem Francji i Paryża;
  • W Polsce beret może kojarzyć się z określeniem „moherowe berety” oznaczającym społeczność skupioną wokół jednej z katolickich rozgłośni, złożoną głównie ze starszych kobiet (a przynajmniej taki jest stereotyp dotyczący tej grupy).
  • Beret wraca do damskiej mody jak bumerang, jednak ze względu na fakt, że do dziś noszą go służby mundurowe, nigdy do końca nie został „sfeminizowany” i nie zniknął z męskiej garderoby.

Beret damski dzisiaj

Współczesne berety damskie to prawdziwy festiwal wzorów, materiałów i kolorów – począwszy od klasycznych, jednokolorowych beretów z antenką. Wykonane w wełny lub mieszanki wełny z innymi rodzajami tkanin, bez ocieplenia, w polskich warunkach świetnie sprawdzą się w czasie ciepłych zim lub w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna lub jesień. Mimo swojej prostoty (w może właśnie dzięki niej) mogą być centralnym punktem stylizacji. Przekrzywione na bok nawet w klasycznej czerni lub w delikatnych, stonowanych kolorach mogą wyglądać ekstrawagancko. Oczywiście wybierając je możemy też postawić na wyraziste barwy – czerwień, róż, pomarańcz – w takim wydaniu nie da się wyglądać nudno.

beret damski
fot. Unsplash

Berety damskie dostępne są również w wersji stricte zimowej. Wykonane z wełny, posiadające podszewkę, mogą być doskonałą alternatywą dla czapki.

Zarówno berety zimowe, jak i te w nieco lżejszej wersji, mogą być jednobarwne, ale mogą również występować w bardziej strojnych wersjach. Dlatego bez obaw można można wyruszyć na poszukiwanie tego, który będzie pasował do naszego stylu i osobowości.

Różne odmiany tego nakrycia głowy występują już na etapie kroju – klasyczna „antenka” do dopiero początek. Beret może mieć także pompon, ale może również być zupełnie pozbawiony ozdób na czubku głowy. Jednym z jego wariantów jest beret z daszkiem, stojący gdzieś w pół drogi między beretem a kaszkietem.

Dużym powodzeniem wśród Pań cieszą się też berety z dodatkowymi zdobieniami – kwiatami, cekinami, perełkami, koralikami itp. Są też berety, które miksują różne style – z powodzeniem udaje im się łączyć motywy zwierzęce ze skóropodobnymi wstawkami i kwiatowymi naszywkami (przykład to berety polskiej marki Willi). Warto też przymierzyć beret z lamówką na dole. Taka wersja może też dodatkowo nawiązywać do stylu militarnego i beretów noszonych przez wojskowych (np. dzięki naszywkom).