Apaszka to to dodatek na dobre zakorzeniony w kobiecej garderobie. Ilość jego zastosowań jest naprawdę duża. Przypominamy kilka z nich.
Apaszka – chuligańska przeszłość fantazyjnej chustki
Apaszka to wywodzący się z Francji rodzaj kwadratowej chusty składanej w trójkąt i tradycyjnie związywanej u szyi. Kiedyś takie chusty nosili paryscy chuligani, złodzieje, bandyci nazywani apaszami (franc. apache). Mniej więcej w połowie XIX w. jako swój element garderoby przejęli ją francuscy robotnicy. Do kobiecej garderoby apaszki trafiły w latach 20. XX wieku – i zostały już w niej na dobre. Dziś, oglądając piękne, często jedwabne i ręcznie malowane apaszki trudno poznać, że kiedyś były one noszone głównie przez paryskich chuliganów.
Wspomnieliśmy, że tradycyjne, klasyczne apaszki zazwyczaj wiąże się u szyi – czasami fantazyjnie, z boku, czasami jako rodzaj krawatu. Apaszkę można przewiązać nad kołnierzykiem koszuli lub bluzki, ale ułożyć ją pod nim.
Tradycyjna apaszka jest nieco mniejsza niż zwykła chusta (która kiedyś służyła najczęściej do zarzucania na plecy lub do zakładania na głowę). Dziś różnice między apaszką a chustką często się zacierają, podobnie jak między apaszką, chustą a zwiewnym szalem czy nawet kominem.
Apaszki na szyję
Zostańmy jednak przy apaszkach – te najszlachetniejsze szyte są jedwabiu, mogą być też ręcznie malowane. Znakomitym przykładem takich apaszek, na dodatek z polskim „rodowodem”, są te pochodzące z Milanówka. Ich znakiem rozpoznawczym są piękne, niepowtarzalne kolory i wzory – najczęściej kwiatowe i roślinne. Z powodzeniem mogą one stać się głównym elementem każdej stylizacji.
Oprócz jedwabiu apaszki szyje się również z takich materiałów jak wiskoza, bawełna czy poliester (lub z ich mieszanek).
Wspomnieliśmy już, że tradycyjnym sposobem noszenia apaszki jest wiązanie jej u szyi. Nie od dziś jednak wiadomo, że moda lubi przełamywać schematy. Dlatego apaszka może być zawiązana wokół szyi, ale może być też na nią luźno zarzucona. Można także posłużyć się nią jako rodzajem szala. Większe apaszki znakomicie sprawdzą się także zarzucone na plecy. To jednak dopiero początek ich ciekawych zastosowań. Apaszka może stać się gustownym paskiem do spodni, zaś przywiązana do torebki – zmienić zupełnie jej charakter.
Jeśli chodzi o zastosowanie i sposób wiązania apaszki u ogranicza nas w zasadzie jedynie wyobraźnia. Warto jednak pamiętać, że zawiązana ściśle wokół szyi może ją optycznie skrócić. Z kolei przewiązana bardzo luźno lub po prostu zarzucona – może powiększyć biust.
Dobierając ten dodatek do stroju warto też pamiętać, żeby nie przedobrzyć – apaszki same w sobie potrafią być wzorzyste i kolorowe, lepiej nie zestawiać ich ze zbyt krzykliwymi ubraniami.
Apaszki na głowę
Ciekawym sposobem na wykorzystanie apaszki jest użycie jak jako ozdoby do włosów. Jednym z najnowszych trendów jest zawiązanie włosów gumką i apaszką w jednolitym kolorze. „Klasycznego kucyka oplećmy gumką korespondującą z materiałem chusty, apaszkę zaś puśćmy luźno” – radzą magazyny mody. Dla tych, którzy nie lubią spędzać zbyt wiele czasu na układaniu fryzury producenci przygotowali spore ułatwienie, czyli połączenie gumki do włosów oraz chustki/apaszki (a właściwie kawałków materiału które mają przypominać apaszkę). Tzw. schrunchies występują w wielu wzorach i kolorach są jednym z hitów sklepów z akcesoriami do włosów.
Jeszcze inną opcją jest wplecenie apaszki warkocz lub wkomponowanie jej w koka. Dla tych, którzy chcą zaszaleć je opcja splecenie ze sobą dwóch apaszek. Je również można wpleść we włosy, lub splecione wykorzystać jako rodzaj opaski na głowę. Apaszka czy chusta użyte jako opaska to zresztą dosyć znane i sprawdzone rozwiązanie. Wariantów tej fryzury może być bardzo wiele. Końce apaszki możemy opuścić luźno na plecy, możemy zawiązać je w fantazyjny super, możemy wykonać klasyczną fryzurę w stylu pin up girl. Co ważne, apaszka na głowie sprawdzi się niezależnie od długości naszych włosów.
Apaszka, zwłaszcza nieco większa, może być również wykorzystana jako klasyczna chustka na głowę, czyli złożona w trójkąt i związana z tyłu lub pod szyją.