czapki rybaczki
fot. Pexels

Jednym mogą kojarzyć się z tatą lub wujkiem idącym na ryby. Innym – z amerykańskimi raperami z lat 90. Jeszcze innym – z Joey z „Jeziora marzeń”. Większość z nas na długie lata o nich zapomniała (no, chyba że ktoś lubi wędkować…). Jednak one wróciły, są jeszcze bardziej widoczne, a moda na nie cały czas trwa! Przed Wam czapki rybaczki, jeden z najmodniejszych dodatków ostatnich sezonów.

Skąd się wzięły czapki rybaczki?

Rybaczka, kapelusz bucket, kapelusz wędkarski czy po prostu bucket hat (kapelusz-kubełek) – jakbyście jej nie nazwali, początki czapki rybaczki nie zapowiadały, że kiedyś w swej kolekcji lansować ją będzie Prada lub że stanie się ulubionym dodatkiem instagramowych influencerów. Znawcy mody donoszą, że ten rodzaj nakrycia głowy został zaprojektowany na początku XX w. i nosili go wówczas irlandzcy rolnicy i rybacy. Rondo czapki miało za zadanie chronić ich przed deszczem. Zaletą rybaczki był też fakt, że łatwo ją było złożyć i schować do kieszeni. Mniej więcej w latach 80. zaczęli ją nosić raperzy – a potem się już potoczyło. W przypadku Polski szczyt mody na czapkę rybaczkę to mniej więcej koniec lat 90. i początek dwutysięcznych. Już wtedy nosili ją zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Podany na początku przykład Joey, bohaterki jednego z najpopularniejszych serialów dla młodzieży tamtych czasów nie znalazł się tu przypadkowo.

czapki rybaczki
fot. Pexels

Potem na dłuższy czas bucket haty odeszły w zapomnienie. Teraz wróciły ze zdwojoną siłą. Czy zagoszczą w modzie na stałe i staną się realną konkurencją dla czapek z daszkiem czy tradycyjnych czapek damskich czy męskich – czas pokaże.

Rodzaje bucket hatów

Po swoim tryumfalnym powrocie, podobnie jak przed laty, kapelusze bucket bardzo często występują w wersji unisex. Sporo jest też jednak takich, które zostały specjalnie zaprojektowanych z myślą o kobietach. Warto również wspomnieć, że dziś czapki rybaczki nosi nie tylko młodzież. Póki co nic nie wskazuje więc na to, by trend ten miał szybko przeminąć. Można bowiem nie lubić tego typu czapek, ale trzeba przyznać, że świetnie wpasowują się w streetwearowe klimaty, które są tak ważnym nurtem we współczesnej modzie. Dlatego większość tych brandów ma dziś w swojej ofercie swoje wersje bucketów. To samo dotyczy dużych marek sportowych i stricte młodzieżowych. To jednak nie wszystko. Czapki rybaczki proponują dziś również marki takie jak Chanel, Gucci, Michael Kors czy Fenty.

czapki rybaczki
fot. Unsplash

Ciekawym trendem związanym z bucket hatami jest także ich rosnąca różnorodność. „Tradycyjnie” te czapki wykonane były z bawełny lub bawełny z domieszkami innych tkanin czy jeansu. W większości miały sportowy charakter. Obecnie czapki rybaczki występują w wielu innych wersjach, np. futrzastej, skórzanej, wykonanej na szydełku czy słomkowej. Ta zmiana powoduje, że można je nosić na coraz więcej sposobów – już nie tylko na sportowo.

Jak nosić bucket haty?

Bucket haty świetnie komponują się ze wszystkimi sportowymi i streetwearowymi stylizacjami. Luźne bluzy, crop topy, mom jeans, spodnie dresowe – każdy z tych elementów garderoby powinien dobrze zgrać się z tym nakryciem głowy. To jednak nie wszystko, świetnie sprawdzą się one również założone do luźnych, kobiecych sukienek i do „przejściowych” oversizowych kurtek skórzanych, luźnych parek i za dużych płaszczy typu trencz. W zasadzie, dzięki różnorodności rybaczek, można je dziś łączyć prawie ze wszystkim.

Tym, na co zwracają uwagę styliści jest zachowanie pewnej spójności kolorystycznej oraz „nieprzeładowywanie” całego stroju wzorami. Jeśli mamy mocno wzorzystą czapkę, lepiej postawić na bardziej stonowany, jednokolorowy dół. Rybaczki dobrze wyglądają również w ciągle modnych stylizacjach typu total look (czapka w tym samym kolorze, co pozostałe elementy garderoby). Wtedy nawet jeśli nasz bucket hat będzie ekstrawaganckiej formie (np. futrzanej) – całość może wyglądać bardzo korzystnie. Więcej nawet – nietypowy materiał i krój czapki może być świetnym urozmaiceniem całego stroju.