Kapelusze panama uchodzą za najbardziej elegancki rodzaj kapeluszy słomkowych. Są one na tyle uniwersalne, że te same fasony mogą nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Znakomicie chronią przed upałem.
Historia kapelusza panama
Kapelusz panama to tradycyjne nakrycie głowy wytwarzane z liści łyczkowca dłoniastego, rośliny z rodziny okolnicowatych. Wywodzi się z Ekwadoru i jest jednym z jego najpopularniejszych towarów eksportowych tego kraju. Dlaczego zatem jego nazwa nie nawiązuje do zupełnie innego państwa, czyli do zlokalizowanej w Ameryce Środkowej Panamy? Odpowiedź jest prosta – ponieważ został on spopularyzowany przy okazji budowy Kanału Panamskiego (lata 1904-1914) – nosiły go osoby zatrudnione przy tej budowie. Stał on się też znany dzięki fotografii, którą podczas wizytacji na budowie Kanału wykonano prezydentowi USA Theodorowi Roosveltowi w 1906 r. Na zdjęciu, które opublikował New York Times, widzimy go siedzącego na koparce. Na głowie ma biały kapelusz panama. Dodatkowo kapelusze te były eksportowane do USA właśnie przez Panamę.
Obecnie największym producentem ich oryginalnej wersji jest miasto Cuenca w Ekwadorze. Z kolei największym uznaniem ze względu na jakość cieszą się kapelusz wyplecione w mieście Montecristi.
Czym charakteryzują się kapelusze panama?
Kapelusze panama ocenia się ze względu na ilość włókien na cal, liczoną i w pionie, i w poziomie. Iloczyn tych dwóch liczb to tzw. Montecristi Cuenta, jeden z podstawowych parametrów mających wpływ na cenę kapelusza panama.
Niektórzy producenci stosują też własne parametry jakości (np. Grade 1, Grade 2, itd. lub Fino, Fino Fino, Super Fino). Skale te nie są jednak porównywalne.
Oprócz gęstości splotu na ocenę (i cenę) kapelusza wpływa też jakość splotu, liczba ewentualnych błędów oraz kolor i jego równomierność, a także kształt kapelusza.
Najpopularniejszym fasonem, w jakim obecnie występują kapelusze panama jest fedora, czyli jednego z najbardziej klasycznych kształtów kapeluszy. Wyróżnia się on charakterystycznym zgłębieniem na środku główki i średniej wielkości, miękkim rondem, które z przodu powinno lekko opadać w dół, a z tyłu – być lekko podgięte ku górze; rondo można też swobodnie wyginać (jeśli nie kojarzycie, jak wygląda ten fason, przypomnijcie sobie Indianę Jonesa – jego słynny kapelusz to właśnie fedora).
Popularność panamy
Kapelusz panama to jedna z najbardziej eleganckich, jeśli nie najelegantsza, odmiana kapeluszy słomkowych. Na tle innych wyróżnia go właśnie charakterystyczny, kremowo-biały kolor (ta wersja kapeluszy panama jest najpopularniejsza i najbardziej znana). Kapelusz ten z równym powodzeniem może być noszony zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Pasuje i do casualowych strojów, i do letnich garniturów. Dzięki temu cały czas nie wychodzi z mody. Podobnie jak kiedyś niechcący „wypromował” go Roosvelt, tak dziś do niegasnącego zainteresowania nim przyczyniają się celebryci z całego świata, którzy od czasu do czasu w panamie się pokazują.
W panamą należy obchodzić się ostrożnie – to kapelusz typowo letni. Powinno się go chronić przed wilgocią i dbać o to, by się nie odkształcał. Tego kapelusza nie pierzemy – co najwyżej można go wyczyścić miękką szczotką.
Prawidłowo przechowywana panama może nam posłużyć przez lata.
Gdzie kupić panamę?
W Polsce istnieje kilka sklepów, w których można kupić panamy wyprodukowane w Ekwadorze przez takie marki jak Mayers, MJM oraz Stetson. Mamy też przynajmniej jedną firmę, która wykonuje panamy w Polsce – z oryginalnego surowca sprowadzanego z Ekwadoru. Piszemy „przynajmniej jedną”, bo do informacji o tylko tej jednej udało nam się dotrzeć. Chodzi o firmę WITLeather ze Skoczowa. Swego czasu wytwarzaniem panam zajmowała się również znana polska firma produkująca kapelusze – PolKap ze Skoczowa. Nie udało nam się jednak potwierdzić aktualności tej informacji. Fabryka ta, założona w 1924 r., miała problemy finansowe i obecnie jest w restrukturyzacji.