Wypadanie włosów, ich nadmierne przerzedzenie oraz przedwczesne łysienie to problemy natury zdrowotnej i estetycznej. Mogą być on przyczyną wielu kompleksów, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego warto zbadać ich przyczyny oraz zastosować szampony na porost włosów, które pomogą w walce ze skutkami tych przypadłości.
Wypadanie włosów oraz łysienie to zjawiska dotykające zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Same w sobie są one czymś jak najbardziej normalnym. Problem pojawia się, gdy zjawiska te są mocno nasilone lub pojawiają się przedwcześnie. Przyczyny są najczęściej związane z naszym ogólnym stanem zdrowia, przyjmowanymi lekami, trybem życia i sposobem odżywiania. Stres, brak witamin i mikroelementów, anemia, zanieczyszczenia środowiska. To tylko niektóre przyczyny nadmiernej utraty włosów. Ich wypadanie włosów może być ważnym sygnałem, że organizmem dzieje się coś niedobrego – dlatego oprócz sięgania po szampony na porost włosów czy przeciw wypadaniu włosów, warto udać się do lekarza. Dzięki temu będzie można walczyć nie tylko ze skutkami, ale również z przyczyną problemu.
Oczywiście może być też tak, że z naszym zdrowiem jest wszystko ok, a my na przykład naraziliśmy się na zbyt szybką utratę włosów przez ich niewłaściwą pielęgnacją (rozjaśnianie, stylizacja w wykorzystaniem wysokiej temperatury, niektóre zabiegi fryzjerskie, przemrożenie skóry głowy, źle dobrane kosmetyki).
Jak działają szampony na porost włosów?
Działanie szamponów na porost włosów oraz innych preparatów mających zwiększyć bujność naszej fryzury oparte jest na kilku mechanizmach. Szukając najlepszego dla siebie kosmetyku warto przez chwilę zastanowić się, na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Producenci różnego typu szamponów opisując sposób ich działania wymieniają m.in.:
- pobudzenie mikrokrążenia w skórze głowy,
- odżywienie i nawilżenie skóry głowy, łagodzenie jej podrażnień;
- stymulacja cebulek włosowych;
- stymulacja macierzy włosa;
- wydłużenie fazy wzrostu włosa;
- spowalnia procesy starzenia się włosa;
- niweluje wpływ zanieczyszczeń powietrza;
- wzmacniają korzeń włosa.
Składniki szamponów na porost włosów
Wybór szamponów stymulujących porost włosów i zapobiegających ich wypadaniu jest naprawdę bardzo duży. Wiele z tych preparatów ma charakter uniwersalny, część adresowana jest głównie do mężczyzn. Wystarczy ich krótki przegląd by przekonać się, że do osiągnięcia wyznaczonego celu producenci sięgają po naprawdę zróżnicowane składy. Niejednokrotnie są one efektem zaawansowanych badań z zakresu biotechnologi, związanych np. z wykorzystaniem właściwości komórek macierzystych. Niektóre składniki szamponów na porost włosów to substancje, których właściwości znane są od lat. Inne do nowe rozwiązania, objęte ochroną patentową. Oto krótki przegląd tego, co możemy znaleźć w szamponach na porost włosów.
- Ekstrakt z żeń-szenia (działa pobudzająco na macierz włosa, poprawia ukrwienie skóry głowy)
- Winian keratyny (przyśpiesza podział komórek)
- Wyciąg z kasztanowca
- Ekstrakt z guarany
- Mentol
- Wyciąg z echinacea
- Wyciąg z winogron, rukoli i orzecha włoskiego
- Technologia glikolipidowa aktywująca cebulki włosowe
- Korzeń imbiru oraz komórki macierzyste szarotki alpejskiej
- Komórki macierzyste pozyskiwane z odmiany jabłek odpornej na naturalne procesy starzenia się.
- Biotyna i skrzyp polny
- Arganina pozyskiwana z nasion łubinu białego
- Mięta pieprzowa
- Kwas hialuronowy
- Kofeina (pobudza mikrokrążenie)
- Aminexil (substancja, który działa bezpośrednio na mieszek włosowy, wydłuża fazę wzrostu włosa, zapobiega nadmiernemu włóknieniu i sztywnieniu kolagenu odkładającego się w okół cebulek włosa).
Jak stosować szampony na porost włosów?
Szampony na porost włosów, w zależności od naszych potrzeb oraz wskazań producentów mogą być stosowane zarówno w sposób regularny, jak i w formie krótkoterminowych kuracji. Kosmetyki te są jednym z najczęściej wybieranych sposobów walkę z problemem nadmiernego wypadania włosów i łysienia. M.in. dlatego, że ich użycie jest bardzo proste, bo składniki aktywne wnikają do skóry i włosów podczas rutynowej czynności jaką jest mycie głowy.
Z drugiej strony sięgając po specjalistyczne szampony do włosów warto pamiętać, że niektóre z nich trzeba trzymać na głowie dłużej niż standardowe szampony do włosów. Dla wzmocnienia efektu można też sięgnąć po inne kosmetyki – zwłaszcza te, które działają bezpośrednio na skórę głowy (np. ampułki). Dobre efekty mogą też przynieść wcierki do włosów. Warto też przetestować peelingi do skóry głowy (ale nie wtedy, gdy wypadanie włosów jest najbardziej nasilone).