Stosowanie odżywek emolientowych to jedna z podstaw świadomej pielęgnacji włosów. Dlatego warto wiedzieć, które składniki zaliczane są do emolientów oraz jakie są ich właściwości. To ułatwia podejmowanie lepszych decyzji zakupowych.
Stosowanie odżywek emolientowych to element dbania o włosy w zgodzie z tzw. równowagą PEH. Zanim napiszemy, na czym ona polega – krótka informacja na temat tego, czym są emolienty.
Emolienty: czym są i jakie są ich właściwości
Określenie „emolient” jest od lat używane w kosmetyce i dermatologii w odniesieniu do substancji, które mają właściwości natłuszczające, zmiękczające i wygładzające. Jeśli nałożymy na skórę kosmetyk zawierający emolienty (np. balsam, krem czy oliwkę), wytworzą one na jej powierzchni warstwę okluzyjną, czyli tzw. film. Emolienty są również składnikiem preparatów do włosów. Ich rola jest podobna jak w przypadku emolientów dodawanych do kosmetyków do skóry: natłuszczają, wygładzają, zmiękczają, zapobiegają utracie wilgoci (poprzez domknięcie łusek). Dzięki temu włosy są sprężyste, miękkie, nie puszą się i nie elektryzują.
Substancje pełniące funkcje emolientów znajdziemy w niemal wszystkich kosmetykach do pielęgnacji włosów: szamponach, odżywkach, maskach, serum do włosów, a nawet w peelingach i wcierkach. Emolientami w niemal czystej postaci są oleje do włosów.
Dlaczego warto używać emolientowych odżywek do włosów?
Świadoma pielęgnacja włosów zakłada, że dla ich zdrowia i kondycji potrzebne jest dostarczenie różnorodnych składników odżywczych. Składniki te można zaklasyfikować do jednej z trzech grup: protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H). O działaniu emolientów już pisaliśmy. Jeśli chodzi o humektanty, to ich podstawową rolą jest nawilżanie. Proteiny z kolei mają funkcję budulcową. Jeśli dostarczymy włosom te składniki w odpowiedniej ilości, formie oraz proporcjach, zachowując tzw. równowagę PEH, „odwdzięczą się” nam zdrowym i pięknym wyglądem.
Pielęgnacja włosów w zgodzie z równowagą PEH wymaga poświęcenia uwagi składom wszystkich kosmetyków używanych przez nas do pielęgnacji włosów. Szczególną wagę należy jednak zwrócić na odżywki do włosów oraz maski. Jedne i drugie to produkty o tym samym przeznaczeniu, różnice między nimi w wielu przypadkach ograniczają się do nazwy.
Dlaczego akurat maski do włosów i odżywki mają tak duże znaczenie? Głównie z uwagi na fakt, że używamy ich bardzo często, a ich głównym zadaniem jest właśnie dostarczenie naszym włosom odpowiedniej ilości składników pielęgnacyjnych.
W tym kontekście odpowiedź na pytanie, dlaczego warto używać emolientowych odżywek do włosów staje się coraz bardziej jasna. Emolienty stanowią jeden z filarów zdrowej pielęgnacji włosów. Warto jednak wspomnieć, że mało które odżywki do włosów na liście swoich składników odżywczych mają same emolienty, proteiny czy humetanty. Niekiedy te trzy rodzaje substancji są w równowadze, czasem dominują dwa, czasem jeden. Dlatego za odżywkę emolientową można uznać po prostu tę, która ma emolienty wysoko w składzie. Analogiczna sytuacja będzie z odżywkami proteinowymi oraz humektantowymi (odżywkami nawilżającymi do włosów).
Dodać też należy, że substancje zaliczane do emolientów są tzw. bazą odżywek (w niej rozpuszczone są pozostałe składniki pielęgnacyjne, dotyczy to wszystkich rodzajów odżywek). W składzie większości tego typu preparatów na samym początku znajdziemy wodę (aqua) oraz cetyl alcohol lub cetearyl alkohol. To alkohole tłuszczowe, które z całą pewnością można zaliczyć do emolientów. To jednak nie wystarczy, by daną odżywkę można było określić jako emolientową.
Jakie substancje w odżywkach do włosów pełnią rolę emolientów?
Odżywki, które można zakwalifikować jako emolientowe różnią się od innych m.in. tym, że oprócz bazy emolientowej zawierają inne składniki zaliczane do tej grupy. Chodzi o:
- oleje roślinne, w nazwie mają one zazwyczaj słowo oil (np. macadamia oil, argan oli i inne);
- masła roślinne (np. masło shea),
- lanolinę
- silikony: rozpoznać je można po końcówkach -xane, -cone, – conol (np. cetyl dimethicone, stearoxy dimethicone, Lauryl Methicone Copolyol, PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-12 Dimethicone),
- polimery (np. poliquaternium),
- trójglicerydy (triglyceride),
- oleje mineralne (np. parafina).
Jeśli szukamy odżywki emolientowej, warto sprawdzać, czy ma ona w składzie te właśnie substancje. Niekiedy producenci lub sprzedawcy kosmetyków ułatwiają nam zadanie i sami sortują swój asortyment na podstawie tego, jaki rodzaj substancji dominuje w danym produkcie.